[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور آموزشی::
امور پژوهشی::
آیین نامه ها و فرم ها::
اخبار::
دانشجویان::
تسهیلات پایگاه::
آلبوم تصاویر::
تماس با دانشکده::
::
سخن روز
  رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود :
روز غدیر خم برترین عید های امت من است و آن روزی است که خداوند بزرگ دستور داد ؛ آن روز برادرم علی بن ابی طالب را به عنوان پرچمدار ( و فرمانده ) امتم منصوب کنم ، تا بعد از من مردم توسط او هدایت شوند ، و آن روزی است که خداوند در آن روز دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را به عنوان دین برای آنان پسندید.
(امالی صدوق)

 

..
پیوندبا سیستم های دانشگاه

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

..
پیوندهای مفید
..
:: جلسه دفاعیه کارشناسی ارشد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ | 

جلسه دفاعیه کارشناسی ارشد

عنوان: طراحی، ساخت و مطالعه ی تجربی سیستم ذخیره ساز گرمای نهان آبشاری در یک کلکتورخورشیدی سهموی خطی
چکیده
مواد تغییر فاز دهنده (PCM) از عناصر مهم سیستم‌های ذخیره‌ساز حرارتی در نیروگاه‌های خورشیدی محسوب می‌شود. یکی از عمده‌ترین چالش‌ها جهت افزایش کارایی سیستم‌های ذخیره‌ساز حاوی PCM پایین بودن ضریب هدایت حرارتی است. یکی از روش های بهبود عملکرد حرارتی مواد تغییر فاز دهنده استفاده از چندین ماده تغییر فاز دهنده به‌صورت آبشاری با توجه به دمای عملکرد آن‌ها میباشد.
برای هموارتر شدن زمان گذرای سیستم و گسترش مدت کارکرد سیستم از زمان روز به شب وجود یک سیستم ذخیره کننده‌ی انرژی حرارتی برای نیروگاه های خورشیدی ضروری است . برای ذخیره سازی می توان حرارت را به دو صورت محسوس و نهان ذخیره کرد که با توجه به این که ذخیره سازی به صورت نهان بدلیل تغییرات دمایی کم مواد تغییر فاز دهنده و چگالی انرژی بالای این مواد، مناسب می باشد اما امروزه در نیروگاه های خورشیدی ذخیره سازی تنها به صورت محسوس انجام می شود و ذخیره سازی حرارت به صورت نهان نیز مورد مطالعه تحقیقاتی قرار گرفته است. در بررسی مسئله ذخیره سازی حرارت با استفاده از مواد تغییر فاز دهنده، میزان انرژی ذخیره شده و تخلیه شده از این مواد موضوع مهمی می باشد که با توجه به تحقیقات به عمل آمده توسط محققین، استفاده از یک ماده تغییر فاز دهنده برای ذخیره سازی حرارت علی رغم این که شارژ سیستم خوب می باشد اما دشارژ سیستم ضعیف می باشد. یکی از روش های بهبود ذخیره سازی استفاده از چندین ماده تغییر فاز دهنده به صورت آبشاری می باشد که در این رساله در ابتدا این روش به طور کامل بررسی شده است و همچنین تست‌های لازم و تجهیزات آزمایشگاهی در مطالعات تجربی جهت ذخیره‌سازی انرژی حرارتی شناسایی و چالش‌های عمده آن نیز ارائه گردیده و سپس بستر آزمایشگاهی که متشکل از سیستم کلکتور خورشیدی و سیستم ذخیره سازی انرژی حرارتی با استفاده از مواد تغییر فاز دهنده طراحی و ساخته شده است و مسئله عملکرد حرارتی این سیستم ذخیره ساز که به صورت آبشاری می باشد و شامل سه مبدل هم اندازه که مبدل اول حاوی ماده تغییر فاز دهنده پارافین با نقطه ذوب نامی ، مبدل دوم حاوی ماده تغییر فاز دهنده با نقطه ذوب نامی  و مبدل سوم حاوی ماده تغییر فاز دهنده با نقطه ذوب نامی  می باشد بررسی شده است. با توجه به نتایج بدست امده به صورت تجربی اثبات شده است که استفاده از سیستم ذخیره کننده حرارت نهان آبشاری درمقایسه با حالتی که غیر آبشاری است و تنها از یک ماده تغییر فاز دهنده استفاده شده است عملکرد حرارتی سیستم را تا 68/2% بهبود داده است و همچنین در این رساله تاثیر پارامترهایی همچون دبی سیال انتقال حرارت و دمای ورودی سیال انتقال حرارت بر روی عمکرد حرارتی سیستم ذخیره ساز حرارت نهان آبشاری بررسی شده است که با افزایش دبی عملکرد حرارتی سیستم بهبود پیدا کرده است. و همچنین مدت زمان تغییر فاز نیز 46% کاهش یافته است.
ارائه ­دهنده:
کوروش باقرزاده
اساتید راهنما:
دکتر روح ا... احمدی
دکتر صادق صادق زاده
استاد مشاور:
دکتر مهدی ملکی
استاد ممتحن خارجی: دکتر مهرداد بروشکی، استاد ممتحن داخلی: دکتر رضا دشتی
زمان : 97/10/24
ساعت: 14
مکان: سالن سمینار دانشکده فناوری­های نوین
از اساتید بزرگوار، دانشجویان گرامی و دیگر متخصصان و علاقه مندان به موضوع دفاعیه دعوت
می شود با حضور خود موجبات غنای علمی و ارتقای کیفی را فراهم سازند.

 
دفعات مشاهده: 237 بار   |   دفعات چاپ: 21 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

Persian site map - English site map - Created in 0.21 seconds with 51 queries by YEKTAWEB 3991